JAKUB SVOBODA

 

Obdivuji Tvé bruslařské zrychlení při hře. Věnoval jsi se nějakému speciálnímu cvičení, které by vedlo k tomuto zrychlení? (Tomáš Ševčík)
Musím se zamyslet, ale ano věnoval. V 19 letech jsem v letní přípravě vynechal trénink vytrvalosti a věnoval jsem se pouze tréninku výbušnosti a rychlosti. Věnoval jsem tomu skutečně celou letní přípravu. Od parašutistů jsem si sehnal prasklý padák a běhal jsem s ním sprinty, běhal jsem kopce, se závažím, schody a takový věci. Vytrvalost jsem dělal vyloženě jenom na tepy během této přípravy. Do této doby jsem nebyl výbušný, ale byl jsem vyloženě vytrvalý – měl jsem asi štěstí, že mám skladbu vláken, která mě asi předurčila k rychlosti. Ale skutečně do té doby jsem byl vyloženě vytrvalec. Teď už nemám jako vytrvalec šanci, protože mám silné nohy.
Co mám dělat pro to, abych se zlepšil v bruslení a bruslil tak dobře a rychle jako Ty? (Jakub Kráčalík)
Tak můžu říct co dělám třeba teď, ale to není pro věkovou kategorii kluků, kteří se ptají – dělám třeba jen těžké dřepy a leg press  - 20 opakování (v sedu zvedání nohama závaží na speciálním stroji). V e věku Vašich kluků jsou nejlepší rychlé sporty – třeba fotbal 3 na 3, tenis – prostě to kde je nutné rychle akcelerovat.
Fantasticky bruslíš! Je to otázka přirozeného talentu nebo praktikuješ (praktikoval jsi) nějaký speciální trénink? (Lukáš Čapka)
Jak jsem uvedl hned v první otázce – je to skladba obou věcí – předurčení těla k rychlosti a tvrdé práce.
Proč jsi přestoupil z Brna právě do Zlína? Jak k tomuto přestupu došlo?  (Jan Hoferek, Filip Háp)
V Brně jsem si úplně herně nesedl s trenérem (V.Kýhos), nesedl jsem mu do jeho představy o hře, tak jsem šel na vedení a zažádal o hostování v jiném týmu a nakonec z toho byl přestup sem do Zlína.
Proč hraješ s tmavým plexi na helmě? (Jan Hoferek, Patrik Hamrla)
Měl jsem opakovaně úrazy hlavy – asi 5 otřesů mozku a byl jsem po nich na konci zápasů strašně unavený a doktoři mi poradili zkusit tmavé plexi, aby mě neunavovalo to světlo a musím říct, že mi to skutečně pomohlo. Jinak vidím normálně, dioptrie v nich nejsou. Jde skutečně jen o reakci na mé předchozí zranění.
S jakými dvěma hráči máte k sobě nejblíž – v Brně a teď ve Zlíně? (Filip Háp)
Tak v Brně to byli Honza Hruška a Kuba Koreis. Tady ve Zlíně jsem ještě krátce, takže vycházím spíš celkově se všemi.
Hraje se Ti líp tady nebo na Kometě? Ale upřímně. (Filip Háp)
Teď samozřejmě to je lepší ve Zlíně, protože hraju a o to každému hokejistovi jde. Ale i ty 4 roky v Brně se mi hrálo skutečně dobře.
Jak se Ti hraje ve Zlíně? Je to lepší než v Brně? Jaká je tady parta a jaká byla v Brně? (Jakub Kráčalík, Adam Čapka)
Tak tady musím jednoznačně říct, že parta v Brně i tady je skvělá.
Jak jsi trénoval, když jsi byl v našem věku? Dělal jsi něco navíc? (Jakub Kráčalík)
Tehdy to nebylo jako dnes, vliv rodičů nebyl až tak velký, rodiče mě nechali ať se hokejem bavím. Začínal jsem v Přerově u Aleše Verlíka a tréninky pod ním byly tak kvalitní, že nebylo potřeba dělat cokoliv navíc.
Zůstaneš po sezóně ve Zlíně? (Patrik Hamrla)
Jednám se Zlínem, mám to rozjednaný, ale nebráním se ani dobré nabídce se zahraničí.
Kolik koní má Tvůj vůz? Víc než Ty na ledě? (Patrik Hamrla)
Můj vůz má daleko víc koní – možná 360, 400 koní, ale já mám jenom dvě nohy.
Je velký rozdíl mezi trenéry Kýhosem a Vlachem? V čem? (Ševci Zlín)
Vždy je rozdíl mezi člověkem, jsou oba jiní, mají každý jiný osobitý styl.
Jaký je Tvůj hokejový cíl? (Ševci Zlín)
Dřív to byla NHL a i jednu dobu jsem doufal, že k tomu mám i blízko, když jsem hrál juniorku v Kanadě, ale nakonec to nevyšlo. Teď už spíš dobré angažmá v zahraničí – třeba Finsko a samozřejmě reprezentace.
Který hráč je nebo byl Tvým vzorem? (Ševci Zlín)
Když jsem byl mladý tak to byl Martin Havlát, s kterým jsem se potkal i na ledě a musím říct, že ať se o něm říkalo cokoliv, podle mě je skvělý hráč i člověk. Zažil jsem ho během výluky NHL v Brně a opravdu můžu na něj říct jen samá pozitiva. Ze současných hráčů Crosby a Stamkos – oba výborní hráči.
Jak daleko letos dojdeme v play-off? (Ševci Zlín)
To je přece jasné – co nejdál.